papieskie intencje

Papieskie intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2020

Na początku 2019 roku (15 stycznia), Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2020 roku:

Styczeń 2020

Intencja ewangelizacyjna: o promocję pokoju na świecie.

Módlmy się, aby chrześcijanie i ci, którzy należą do innych religii oraz ludzie dobrej woli umacniali pokój i sprawiedliwość na świecie.

Luty 2020

Intencja powszechna: o usłyszenie wołania migrantów.

Módlmy się, aby głos braci migrantów, którzy wpadli w ręce przemytników, pozbawionych skrupułów, był usłyszany oraz wzięty pod uwagę.

Marzec 2020

Intencja ewangelizacyjna: za katolików w Chinach.

Módlmy się, aby Kościół w Chinach zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.

Kwiecień 2020

Intencja powszechna: o wyzwolenie od uzależnień.

Módlmy się, aby wszystkie osoby będące pod wpływem uzależnień otrzymały pomoc i były otoczone opieką.

Maj 2020

Intencja ewangelizacyjna: za diakonów.

Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

Czerwiec 2020

Intencja ewangelizacyjna: o drogę serca.

Módlmy się, aby ci, którzy cierpią odnaleźli swoje drogi życia, pozwalając się dotknąć Sercu Jezusa.

Lipiec 2020

Intencja powszechna: za nasze rodziny.

Módlmy się, aby dzisiejszym rodzinom towarzyszyły: miłość, szacunek oraz rada.

Sierpień 2020

Intencja powszechna: za ludzi morza.

Módlmy się za wszystkie osoby, które pracują oraz żyją na morzu, łącznie z marynarzami, rybakami oraz za ich rodziny.

Wrzesień 2020

Intencja powszechna: o szacunek dla zasobów planety.

Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.

Intencja ewangelizacyjna: za misję świeckich w Kościele.

Módlmy się, aby wierni świeccy, a szczególnie kobiety, na mocy chrztu, w większym stopniu byli włączani w podejmowanie odpowiedzialności za Kościół.

Listopad 2020

Intencja powszechna: sztuczna inteligencja.

Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia.

Grudzień 2020

Intencja ewangelizacyjna: za życie modlitwy.

Módlmy się, aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.

Czym są intencje papieskie?

Gdy słyszy się na nabożeństwach zwrot „pomódlmy się w intencjach Ojca Świętego”, niektórzy myślą, że chodzi tu np. o modlitwę za zdrowie Papieża, jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ojciec Święty wyznacza intencje na poszczególne miesiące każdego roku i zaprasza wiernych do włączenia się w modlitwę w tych intencjach. Zazwyczaj jest to jedna intencja miesięcznie, powszechna lub ewangelizacyjna.

Czy są jakieś przypisane modlitwy dla danej intencji?

Nie ma konkretnych modlitw, które powinny być odmawiane w aktualnej intencji. Jednak Światowa Papieska Sieć Modlitwy – Apostolstwo Modlitwy (oficjalna polska strona dostępna jest tutaj) – stworzyła ciekawą aplikację o nazwie Click to Pray. Ułatwia ona modlitwę w intencjach papieskich i podaje konkretne treści, którymi można się pomodlić w każdej miesięcznej intencji 2020 roku.

Skąd biorą się intencje papieskie?

Są one owocem refleksji nad aktualnymi wydarzeniami dziejącymi się na świecie oraz efektem rozmów z osobami spotkanymi podczas swoich pasterskich wizyt. Intencje te są odpowiedzią na różne wyzwania i trudności przed którymi stoją ludzie różnych kontynentów. Więcej o tym, czym są i skąd pochodzą intencje papieskie, można przeczytać tutaj.

Zredagował ks. Krzysztof Śniadoch SAC

Cytat

Dziś obchodzimy

św. Kamila de Lellis, prezbitera św. Henryka

Kamila, Marcelina

myśl dnia
„Zielone drzewo piękniejsze jest od nagich konarów, a człowiek wesoły – od ponurego.”
Bolesław Prus
czytanie